آلرژی به لاتکس

آلرژی به لاتکس چیست و چگونه آنها را متوقف می کنید

مقدمه

تا 6٪ از جمعیت عمومی و 8 تا 12٪ از کارکنان بهداشت و درمان آلرژی به لاتکس دارند. سایر کارمندان که در مشاغلی کار می کنند که از دستکش لاتکس مانند سالن ، صنعت خدمات غذایی ، تاتو ، تاسیسات تعمیر خودرو و ایستگاه های پلیس یا آتش نشانی استفاده می کنند نیز در معرض حساسیت هستند.

اگر علائم رایج آلرژی به لاتکس را دارید ، ممکن است آلرژی داشته باشید. واکنش لاتکس در صورت عدم درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

برای آگاهی از علائم آلرژی به لاتکس ، نحوه درمان آنها و جلوگیری از واکنش ، به مطالعه ادامه دهید.

علائم جزئی حساسیت به لاتکس

اگر حساسیت جزئی به لاتکس دارید یا در تماس جزئی قرار گرفتید ، به دنبال این واکنش ها باشید.

راش
کهیر (برجستگی های بزرگی روی پوست که خارش دارند)
خارش و / یا قرمز شدن پوست
تورم در محل تماس (معمولاً دستها)
گرفتگی یا آبریزش بینی
خارش یا سیراب شدن چشم
عطسه کردن
واکنش های پوستی در جامعه امروزی کمتر دیده می شود ، زیرا بیشتر سرویس های بهداشتی به دستکش های غیر لاتکس روی آورده اند تا از طرف ایمن باشند.

درمان واکنش های جزئی

سعی کنید آنتی هیستامین خوراکی بخورید یا پوست را با ژل یا لوسیون آنتی هیستامین کف کنید. لوسیون کالامین و کرم هیدروکورتیزون نیز ممکن است موثر باشد. هر چند ساعت یکبار کرم ها را بزنید تا علائم فروکش کند.

اگر دچار گرفتگی هستید ، از داروهای ضد احتقان یا اسپری بینی استفاده کنید.

داروهای خانگی طبیعی می توانند به تسکین و التیام واکنش های آلرژیک کمک کنند.

برای جوش های پوستی ، غوطه ور شدن در حمام آرد جو دوسر را امتحان کنید. بلغور جو دوسر ضد التهاب و مرطوب کننده است. حتما از آب گرم استفاده کنید ، زیرا گرما می تواند خارش را بدتر کند.

سرکه سیب یکی دیگر از راه حل های راش است. با خواص ضد عفونی کننده و ضد قارچ می تواند سموم را از پوست بیرون بکشد. همچنین برای کاهش التهاب شناخته شده است.

در واقع ، شما می توانید از سرکه سیب برای تسکین همه علائم آلرژی استفاده کنید. به سادگی هر روز یک قاشق غذاخوری در مخلوط آب یا چای بنوشید.

برای رفع خارش ، روغن اسطوخودوس ، آلوئه ورا ، یا کره کاکائو را امتحان کنید.

درماتیت تماسی آلرژیک

درماتیت تماسی آلرژیک نوعی حساسیت پوستی است که پس از پوشیدن دستکش یا محصولات لاتکس ایجاد می شود. علائم از 1 تا 3 روز پس از استفاده از دستکش شروع می شود.

درماتیت تماسی به اگزما یا تاول شباهت دارد. آنها اغلب در پشت دست یافت می شوند و به اشتباه با پیچک سمی شناخته می شوند.

درمان درماتیت تماسی آلرژیک

روش های درمانی درماتیت تماسی آلرژیک به دلیل حساسیت به لاتکس ، مانند درمان واکنش های جزئی است. آنتی هیستامین بدون نسخه یا نسخه تجویز شده استفاده کنید و از کرم های هیدروکورتیزون روی دست ها استفاده کنید.

برای موارد جدی ، پزشک ممکن است یک داروی استروئیدی یا پماد برای جلوگیری از التهاب و گسترش بثورات تجویز کند.

برای تسکین خشکی پوست و التهاب می توانید از داروهای خانگی ذکر شده در بالا استفاده کنید.

علائم حساسیت شدید به لاتکس

واکنش های شدید آلرژیک اگر به سرعت درمان نشوند ، می توانند تهدید کننده زندگی باشند. چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض لاتکس مراقب این واکنش ها باشید:

علائم آسم مانند اختلال در تنفس ، خس خس سینه ، و گرفتگی قفسه سینه
حالت تهوع و / یا استفراغ
احساس سرگیجه و / یا ضعف
افت فشار خون
درد قفسه سینه
اگر هر یک از علائم بالا را تجربه کردید ، آلرژی شما شدید است و باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

درمان واکنش های شدید لاتکس

در صورت داشتن قلم اپی نفرین استفاده کنید. بعد ، حتی اگر تزریق خودکار کمک کند ، با 911 تماس بگیرید. تیم پزشکی احتمالاً تزریق استروئید به شما انجام می دهد و علائم شما را بر این اساس درمان می کند.

اگر می دانید حساسیت دارید ، دستبند یا گردنبند شناسایی هوشیاری پزشکی سفارش دهید و بپوشید. اگر در آینده واکنشی شدید داشته باشید ، می تواند جان شما را نجات دهد ، زیرا این امر به پزشکان می گوید که چگونه بهترین روش را با شما درمان می کنند.

اقدامات احتیطی را رعایت کن

اگر به آلرژی به لاتکس مبتلا هستید ، باید از مکان ها و محصولاتی که ممکن است حاوی لاتکس باشند خودداری کنید. قبل از ورود با پزشک ، کلینیک یا بیمارستان خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید از دستکش لاتکس استفاده نمی کنند.

آلرژی خود را همیشه در مدارک پزشکی خود ثبت کنید.

زمان های دیگری غیر از دستکش لاستیکی وجود دارد که ممکن است حاوی لاتکس باشد. شما باید از بالون ، کاندوم و هر نوع محصول ساخته شده از لاستیک طبیعی خودداری کنید.

همیشه مطمئن شوید که محصولات خود را بشویید (حتی اگر کنسرو یا منجمد باشد) زیرا بسیاری از اقلام با دستکش لاتکس تهیه می شوند.

سرانجام ، داروهای آلرژی از جمله آنتی هیستامین و یک قلم Epi (در صورت لزوم) همیشه در صورت تماس با خود داشته باشید. بیش از 40000 محصول حاوی لاتکس وجود دارد. ایمن بودن بهتر از تأسف است.

غذاهای متقابل واکنش پذیر

بسیاری از افرادی که آلرژی به لاتکس دارند ، حساسیت غذایی یا حساسیت نیز دارند. زیرا لاتکس یک لاستیک طبیعی است که از شیره درخت Hevea brasiliensis ساخته می شود.

برخی از میوه ها ، سبزیجات و آجیل ها “غذاهای واکنش متقابل” نامیده می شوند زیرا پروتئین های مرتبط با لاتکس طبیعی دارند. این گیاهان و همچنین گیاهان لاستیکی باعث نگرانی افرادی می شود که به لاتکس حساسیت دارند.

به احتمال زیاد غذاهایی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند شامل موز ، شاه بلوط ، کیوی و آووکادو هستند.

اگر آلرژی شما شدید است ، از مصرف سیب ، پاپایا ، سیب زمینی ، کرفس ، هویج ، گوجه فرنگی و خربزه نیز خودداری کنید. می توانید لیست کاملی از غذاهای مرتبط با لاتکس را در وب سایت انجمن آلرژی لاتکس آمریکا پیدا کنید.

ترس نداشته باشید ، دستکش های بدون لاتکس اینجا هستند

اجازه ندهید علائم آلرژی به لاتکس مانع حرفه یا سرگرمی شما شود. امروزه گزینه های زیادی برای دستکش های لاتکس سنتی در بازار وجود دارد که به همان خوبی کار می کنند.

ما در داتام طب جام  دستکش وینیل بدون لاتکس و همچنین دستکش یکبار مصرف مصنوعی ارائه می دهیم. دستکش های مصنوعی ما در مواد مختلفی از جمله نیتریل و کلروپرن موجود است. به علاوه ، تمام گزینه های دستکش ما در رنگ های مختلفی وجود دارد ، بنابراین شما مجبور نیستید شخصیت را کنار بگذارید.